Meny
Meny

RFSU Stockholm söker en administratör på 50% till projekt inom sexualupplysning

Stockholm Lokalförening Stockholm Ansök senast: 2018-07-31

RFSU Stockholm söker en administratör på 50% till projekt inom sexualupplysning

Nu utökar vi vår satsning på samtycke, kommunikation och gränser, och i och med det söker vi en projektadministratör! Varje år träffar vi runt 5000 unga och unga vuxna för att prata om schysstare, säkrare sex  - som administratör är du helt avgörande för att vi ska kunna nå det målet! Du kommer jobba halvtid och ansvara för bokningar samt kommunikation och utskick inom projektet. Det är ett omväxlande arbete, en hel del rutiner finns men det finns också utrymme för nya idéer. Var med och jobba för allas rätt att välja, vara och njuta - välkommen med din ansökan!

Projektadministratörens arbetsuppgifter är att:

  • Administrera bokningar av sexualupplysningspass i skolor
  • Skapa informationsutskick och inbjudningar till skolor och informatörer
  • Sammanställa enkäter och bokningar
  • Följa upp samt metodutveckla enkäter tillsammans med projektledare
  • Arrangera och hålla i fortbildnings- och trivselkvällar för informatörer tillsammans med projektledare
  • Delta i arbetsplatsens löpande administrativa arbete och föreningens verksamhetsutveckling

 

För att arbeta som projektadministratör ska du:

- Kunna arbeta självständigt och strukturerat

Stora delar av arbetet sker självständigt och därför behöver du kunna organisera, planera och genomföra arbetsuppgifter på egen hand. Du kommer att sammanställa enkäter och bokningar samt ha ansvar för att boka in informatörer på uppdrag, därför är det viktigt att du har god organiseringsförmåga och kan skapa dig översikt över större mängder information. Du behöver även kunna hålla deadlines.

- Ha muntlig och skriftlig förmåga på svenska

Eftersom du ansvarar för en stor del av projektets kommunikation via informationsutskick, inbjudningar och mejlkorrespondens är det viktigt att du kan skriva text som är informativ och engagerande samt anpassad efter målgrupp och sammanhang. I tal behöver du kunna vara lyhörd och lösningsorienterad i kontakt med skolor och informatörer.

- Ha en hög social förmåga

I ditt arbete har du mycket kontakt med människor med olika roller i verksamheten. Du kommer ha nära samarbete med projektledare och administratör. Du kommer ha mycket kontakt med skolor och informatörer i relation till bokningar, informationsutskick och inbjudningar. Därför behöver du kunna samarbeta och  kommunicera väl. Du behöver även ha förståelse för andras synsätt, kunna lyssna på andra, kompromissa och vara lösningsorienterad.

Ha kunskap om normkritik

Eftersom föreningens arbete utgår ifrån ett normkritiskt synsätt (läs mer om vår syn på normkritik i RFSU:s idéprogram) behöver du ha kunskap om normer och normkritik. Det är viktigt att ditt arbete med kommunikation genomsyras av ett normkritiskt perspektiv. Eftersom du i relation till bokningar kommer beskriva och svara på frågor om våra skolpass behöver du även ha grundläggande kunskap om heteronormen.

- Dela vår värdegrund
RFSU utgår från övertygelsen om sexualitetens centrala roll för individ och samhälle och verkar för en kunskapsbaserad och öppen syn på sexualitet och samlevnad. RFSU har ett frihetsperspektiv och ett rättighetsperspektiv på sexualiteten som utgår från allas frihet att vara, frihet att välja och frihet att njuta. För RFSU är alla människors lika värde en självklarhet. Värdegrunden genomsyrar allt vårt arbete. Läs vårt idéprogram här.

 

Det är meriterande om du:

Har kunskap om våldspreventivt arbete

Projektet du jobbar i har ett våldspreventivt syfte och det är det meriterande om du har kunskap om våldsprevention - om existerande metoder och program och/eller om forskning.

Har grundläggande kunskap om layout

Du kommer att skapa nya samt uppdatera vissa befintliga utskick och utskicks-mallar. Därför är det meriterande om du kan skapa layout i enlighet med vår grafiska profil samt anpassa layout utefter målgrupp och syfte.

- Har kunskap om vårt material Vill Du?
Du kommer främst att ansvara för bokningar av pass med vårt metodmaterial Vill Du?, om samtycke, kommunikation och gränser, därför är det meriterande om du redan har en kunskap om detta material.

 

Anställningsvillkor

50 % visstidsanställning, inledningsvis på 6 månader med god möjlighet till förlängning. Tillträde enligt överenskommelse. Individuell lönesättning. Arbetsplatsen har kollektivavtal genom KFO/Unionen, friskvårdsbidrag och tillämpar 33,75 h arbetsvecka. Arbetet utgår från RFSU Stockholms kansli på Alsnögatan 7 i Stockholm. En del av arbetstiden är förlagd till kvällar och helger.

Frågor om tjänstens innehåll under perioden fram till 13 juli av Malin Lorensson som är projektledare för verksamheten, malin.lorensson@rfsu.se.

Under perioden 25-31 juli kan frågor om tjänsten besvaras av verksamhetschef Noah Elstad på noah.elstad@rfsu.se eller 08-6920708.

Fackliga frågor ställs till Jessica Hansson (Unionen-klubben på RFSU Stockholm) på jessica.hansson@rfsu.se. Jessica är tillgänglig 25-29 juni samt 30-31 juli.

 

Om rekryteringsprocessen:

Rekryteringsprocessen är baserad på Interfems modell för icke-diskriminerande och kompetensbaserad rekrytering. Vi tar därför inte emot personliga brev eller cv.

Det första steget av ansökan är att fylla i formulär som du hittar genom att klicka vidare på denna sida. Ansökningarna anonymiseras innan urval. Kompetenserna vi frågar om och testar i formuläret bedöms utifrån en poängmall.

Under vecka 32 meddelar vi om du gått vidare till steg två eller ej. Steg två innebär ett skriftligt arbetsprov som skickas in senast en vecka senare. Du som går vidare från det skriftliga arbetsprovet kommer att bjuds in till intervju.

Välkommen med din ansökan senast 31 juli!

Om RFSU Stockholm

RFSU Stockholm bildades 1933, är RFSU:s största lokalförening och har drygt 1400 medlemmar. Föreningen bedriver sexualupplysningsarbete med hälsofrämjande och preventivt fokus, med skolor i Stockholms län som största målgrupp. Andra centrala delar är ett lokalpolitiskt arbete och många ideella medlemsgrupper inom bland annat kulturfrågor, BDSM-F och internationell sexualpolitik. RFSU Stockholm har ett kansli med omkring 12 anställda och vi som jobbar här delar en vilja att göra världen lite bättre. Vi är nyfikna och fortbildar oss regelbundet inom frågor som berör våra områden.

Arbetsplatsen är tillgänglig med hörslinga, ledstråk, tillgänglig toalett, punktskriftsskyltar, dörrautomatik, vilrum samt kompetens om NPF. Vi delar lokalerna RFSL Stockholm.

Läs mer om RFSU Stockholm här: www.rfsu.se/stockholm